dr Inés Ruiz Artola – absolwentka Historii Muzyki oraz absolwentka klasy fortepianu. Autorka książek, artykułów naukowch i esejów o sztuce i muzyce.
Specjalizuje się w muzyce XX wieku. Prowadziła wykłady w wiodących instytucjach i na uniwersytetach w Polsce, w Hiszpanii i w Ameryce Południowej. Jest również kuratorką wystaw i tłumaczką. W maju 2013 roku obroniła na Uniwersytecie w Maladze pracę doktorską Formiści, synteza nowoczesności. Otrzymała nagrodę za najlepszą pracę doktorską przyznaną przez Ambasadę RP w Madrycie w listopadzie 2017 roku.
Prowadziła wykłady i prelekcje na uczelniach i w instytucjach takich jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Circulo de Bellas Artes w Madrycie, Centrum Documentació Contemporani we Walencji, Szkoła Filmowa (Łódź), Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Ambasada RP w Santiago de Chile.
Autorka książki A contrapelo, textos de arte no-oficial en Polonia (1960-1989) (Metales Pesados, Chile, 2017) i Formiści, la sintesis de la modernidad (Libargo, Granada, 2015). Jako tłumaczka pracowała przy przygotowaniu katalogów wystaw „Wojtek Ulrich. New Deal” (BWA Wrocław 2018), „Tadeusz Peiper. Papież Awangardy” (Muzeum Narodowe w Warszawie/Real Academia de Bellas Artes, Madryt, 2015), „Andrzej Wróblewski, recto/verso” (Muzeum Reina Sofía, Madryt 2016).