Biblioteka Instytutu Historii Sztuki
Biblioteka powstała w 1945 roku jako Biblioteka Zakładu Historii Sztuki UW. Jej zasób wzbogaciły dary dr Selinga i Fundacji Wormlanda (zawierające pozycje głównie w języku niemieckim, angielskim i francuskim) oraz cenne księgozbiory po profesorach, pracownikach Instytutu Historii Sztuki UW: Michale Walickim, Witoldzie Krassowskim, Hannie Morawskiej, Tadeuszu Dobrzenieckim, Elżbiecie Grabskiej. Biblioteka gromadzi piśmiennictwo z dziedziny teorii i historii sztuki, muzealnictwa i konserwacji, architektury, malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, od niedawna także z zakresu komiksologii i nowych mediów. W dziale nauk pomocniczych reprezentowane są: historia, filozofia, estetyka, religioznawstwo, heraldyka i genealogia, ikonografia. Księgozbiór podręczny zawiera podstawowe pozycje dotyczące sztuki: encyklopedie, słowniki artystów i kierunków w sztuce, ikonograficzne, biblijne oraz językowe, herbarze i albumy. Zbiory Biblioteki liczą około 40 000 woluminów (w tym 5 000 egz. czasopism). Znajdujące się w zbiorach biblioteki zbiory specjalne (prace doktorskie, magisterskie, licencjackie) od września 2020 nie są udostępniane.
Zasoby
Księgozbiór biblioteki w ponad 75% jest dostępny online na stronach elektronicznego katalogu BUW. Profil zbiorów: sztuka polska, teoria i historia sztuki, architektura, malarstwo, muzealnictwo i konserwatorstwo, rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika, fotografia, komiksy (wybór).
Od września 2020 z powodu przygotowań do remontu księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, bibliografie) oraz czasopisma znajdują się w magazynie.
Komiks i komiksologia w Bibliotece Instytutu Historii Sztuki UW
Od dekady w Bibliotece Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego tworzona jest – jako jedna z pierwszych w Polsce – osobna i unikalna w skali akademickiej specjalistyczna kolekcja pod nazwą „Komiks artystyczny i komiksologia”. W jej zbiór wchodzą wybrane komiksowe albumy i zeszyty oraz publikacje naukowe składające się na szeroko rozumianą komiksologię (czyli naukową refleksję dotyczącą komiksu). Nie są gromadzone wszystkie (tj. jakiekolwiek) komiksy, lecz niemal wyłącznie te, które uchodzą za najwybitniejsze dokonania w ramach gatunku i stanowią interesujące artystycznie osiągnięcia – nie tylko z perspektywy samego komiksu jako osobnego medium, ale również pod kątem ogólnych kryteriów wartościowania stosowanych w odniesieniu do sztuk niemasowych. Nadrzędnym celem jest tu zwrócenie uwagi na fakt, że komiks jest odrębnym rodzajem sztuki oraz zainteresowanie nim historyków sztuki i studentów tej dyscypliny. Dlatego też – ze względów edukacyjnych – do kolekcji włączone zostały również wybrane dzieła klasyków komiksu (jak Andreas, Enki Bilal, Frank Miller, „Moebius”, Grzegorz Rosiński czy René Goscinny i in.), a także przykłady najpopularniejszych serii (np. o superbohaterach) oraz podgatunków, typu graphic novel (powieść graficzna) czy manga (komiks japoński).
Obecnie posiadamy prawie 300 wyselekcjonowanych woluminów – publikacji komiksowych oraz opracowań z zakresu komiksologii – i systematycznie powiększamy ten zbiór. Wśród naszych donatorów są tacy potentaci branżowi, jak Wydawnictwo EGMONT, Wydawnictwo TAURUS MEDIA, Wydawnictwo ZIN ZIN PRESS, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, warszawskie księgarnie „Centrum Komiksu” i „Komikslandia”, a także osoby prywatne: Wojciech Jama (muzeumdobranocek.pl) oraz Krzysztof Skrzypczyk (komiksologia.pl), który równocześnie sprawuje opiekę merytoryczną nad całą kolekcją.
Biblioteka IHS UW serdecznie zaprasza do korzystania z tej unikatowej kolekcji, stanowiącej znakomity materiał empiryczny do badań nie tylko dla historyków sztuki czy komiksologów, ale dla każdego ponadprzeciętnie zainteresowanego komiksem i kulturą popularną.
Z przykrością informujemy, że wszystkie woluminy z kolekcji „Komiks artystyczny i komiksologia” z powodu przygotowań do remontu są niedostępne (do odwołania).
UWAGA: Portal Biblioteki Uniwersyteckiej udostępnia pełnotekstowe bazy czasopism.