Regulamin biblioteki IHS UW
Czytelnik ma prawo:
1. Korzystać ze zbiorów bibliotecznych w godzinach otwarcia biblioteki, pod warunkiem, że ma aktywne konto czytelnicze.
2. Uzyskać informację o przyczynie niedostarczenia książki.
3. Dokonać prolongaty terminu zwrotu pożyczonej książki, jeśli nie zostanie w tym czasie zamówiona przez innego użytkownika.
4. Uzyskać zaświadczenie o uregulowaniu zobowiązań wobec biblioteki.
5. Korzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych, przy czym każdorazowo o takim wypożyczeniu decyduje kierownik biblioteki.
Czytelników obowiązuje:
- Pozostawienie w szatni okryć wierzchnich, a także dużych teczek, plecaków i toreb.
- Wpisanie się do zeszytu użytkowników lub przedstawienie ew. pozostawienie ważnego dokumentu/legitymacji dyżurnemu bibliotekarzowi przy wypożyczeniu książek do pracy w czytelni.
- Informowanie bibliotekarza dyżurnego o wnoszeniu książek do biblioteki, zwłaszcza tych, które mogą uruchomić sygnał alarmowy w bramkach antykradzieżowych.
- Zachowanie ciszy w bibliotece.
- Uważne obchodzenie się ze zbiorami i sprzętem Biblioteki.
- Wyłączenie sygnałów dźwiękowych w telefonach komórkowych i innych urządzeniach elektronicznych podczas pracy w czytelni.
- Znajomość zasad korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki. Regulamin jest dostępny na stronie http://www.ihs.uw.edu.pl/ oraz zamieszczony na tablicy ogłoszeń biblioteki.
- Zwrot wszystkich udostępnionych materiałów bibliotecznych na 15 minut przed zamknięciem biblioteki.
- Przedstawienie do wglądu wynoszonych książek – na życzenie pracownika biblioteki – w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości związanych z ich wypożyczeniem.
- Podporządkowanie się zaleceniom i prośbom pracowników Biblioteki.
WYPOŻYCZENIA
1. Biblioteka IHS UW uczestniczy w komputerowym Systemie Wypożyczeń Międzywydziałowych (SWM/BUW).
2. Realizacja zamówień z magazynu codziennie, w godzinach wymienionych na stronie internetowej biblioteki (http://www.ihs.uw.edu.pl/instytut-2/struktura-instytutu/biblioteka/godziny-otwarcia/).
3. Nie wypożycza się zbiorów specjalnych (prac doktorskich, magisterskich, licencjackich), czasopism oraz książek:
-
- wydanych przed 1950 r.,
- z księgozbioru podręcznego,
- oznaczonych pieczątką „nie wypożycza się do domu“,
- czasowo odłożonych do korzystania na miejscu przez prowadzących zajęcia dydaktyczne,
- w złym stanie zachowania,
- z innych, uzasadnionych przez bibliotekarza, przyczyn.
4. Jednorazowo można zamówić 5 woluminów, w sytuacjach wyjątkowych ilość woluminów do ustalenia z bibliotekarzem.
5. Wypożyczenia:
- w razie zniszczenia lub zagubienia wypożyczonej książki czytelnik jest obowiązany dostarczyć identyczny egzemplarz lub najnowsze wydanie tego samego autora i tytułu lub ponieść koszty oprawy. Do czasu uregulowania zaległości czytelnik może korzystać ze zbiorów tylko na miejscu bez możliwości wypożyczania książek do domu, nie może też ubiegać się o możliwość wypożyczenia książek na rewers międzybiblioteczny.
6. Korzystanie z prac doktorskich, magisterskich i licencjackich jest zawieszone. Z powodu przygotowań do remontu księgozbiór prac dyplomowych jest niedostępny.
Zapraszamy do korzystania z prac w Archiwum Prac Dyplomowych UW: https://apd.uw.edu.pl/pl/ oraz Archiwum UW: http://www.archiwum.uw.edu.pl/.
7. Publikacje niedostępne w chwili zamówienia można rezerwować.
8. Książki wypożyczone do czytelni biblioteka przechowuje 2 tygodnie od daty złożenia zamówienia. Każdy czytelnik może ten okres wydłużyć lub skrócić, informując o tym dyżurującego bibliotekarza osobiście, e-mailowo lub zostawiając informację na złożonym zamówieniu.
WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE
- Biblioteka wypożycza zbiory własne indywidualnym czytelnikom z bibliotek warszawskich (wydziałowych UW oraz z bibliotek instytucji, z którymi współpracuje) także na tzw. rewers międzybiblioteczny. Taki dokument musi zawierać: czytelny podpis osoby wydającej rewers oraz pieczęć danej instytucji.
- Nie realizujemy zamówień na rewersy międzybiblioteczne przysyłane drogą pocztową lub e-mailową.
- Każdorazowo o wypożyczeniu międzybibliotecznym decyduje kierownik biblioteki.