Rekrutacja na studia w Instytucie Historii Sztuki UW
PREZENTACJA PROMOCYJNA O NASZYM INSTYTUCIE
- Historia sztuki, stacjonarne pierwszego stopnia
- Historia sztuki, stacjonarne drugiego stopnia
- Historia sztuki, niestacjonarne (zaoczne) pierwszego stopnia
- Historia sztuki, niestacjonarne (zaoczne) drugiego stopnia
Prezentacja na temat zasad rekrutacji na Uniwersytecie Warszawskim w roku 2020
Informacje na temat rekrutacji dla kandydatów z zagranicy w roku 2020
O studiach w IHS
Studia prowadzone w IHS UW dotyczą sztuk plastycznych, architektury i urbanistyki, rzemiosła artystycznego, nowoczesnych mediów plastycznych, fotografii, w mniejszym stopniu – teatru i filmu oraz szeroko pojętej historii kultury. Ważnym elementem programu studiów są praktyki terenowe, inwentaryzacyjne i muzealne. Dzięki nim studenci mają możliwość poznania specyfiki sztuki danego regionu, zyskują umiejętność pracy z zabytkami, zwiedzają obiekty niedostępne dla osób postronnych. Objazdy i obozy naukowe IHS UW w ciągu ostatnich lat odbywały się na terenie całej Polski, a także w takich krajach jak Niemcy, Czechy, Słowacja i Szwajcaria. Studentom zainteresowanym pogłębianiem wiedzy IHS UW oferuje możliwość uczestniczenia w wykładach i zajęciach seminaryjnych prowadzonych przez zagranicznych gości.
Ukończenie studiów w IHS UW umożliwia uzyskanie bardzo szerokiego wykształcenia humanistycznego o profilu historyczno-artystycznym. Absolwenci IHS UW podejmują pracę w Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej i Centrum Sztuki Współczesnej, jak również Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Instytucie Badań Literackich PAN, a często także w muzeach oraz galeriach francuskich i brytyjskich. Studia w IHS UW ma za sobą również liczne grono osób aktywnych na rynku antykwarycznym, pracujących w mediach – od dziennikarzy telewizji i prasy po pracowników agencji reklamowych.
Więcej informacji na stronie „O Instytucie”!
1) Dlaczego warto studiować HISTORIĘ SZTUKI na Uniwersytecie Warszawskim? Czy nasz kierunek jest unikatowy i dlaczego? Co go wyróżnia spośród innych w Polsce?
- Pobudzamy ciekawość świata i historii. Rozwijamy szerokie zainteresowania humanistyczne. Pielęgnujemy potrzebę zrozumienia kultury, tak dawnej, jak współczesnej. U nas nikt się nie ma prawa się nudzić.
- Kształcimy wiedzę i umiejętności pożyteczne w różnych obszarach życia i pracy zawodowej. Te studia przydadzą Ci się w praktyce, jakikolwiek zawód wybierzesz: czy drogę naukowca, czy muzealnika, edukatora, czy też krytyka, dziennikarza, galerzysty bądź kuratora.
- Oferujemy Ci zajęcia z wybitnymi specjalistami o europejskiej renomie.
- Wielu naszych wykładowców pracuje jednocześnie w warszawskich instytucjach kultury (Muzeum Narodowe, Zachęta, Muzeum Warszawy), dzięki czemu poznasz specyfikę pracy w tych miejscach.
- Mamy autorski i atrakcyjny program nauczania, z bogatą ofertą przedmiotów do wyboru, zmieniającą się co roku.
- Nasz program obejmuje zjawiska kultury i sztuki od wczesnego średniowiecza (a częściowo i starożytności) do czasów obecnych.
- Uczymy o architekturze, kulturze miast, malarstwie, rzeźbie, grafice i rysunku, fotografii i najnowszych mediach wizualnych – w ich wymiarze technicznym, społecznym, politycznym. A także – o filozofii i teorii sztuki, ikonografii i antropologii sztuki.
- Nasze studia Cię zaciekawią, gdyż są interdyscyplinarne. Zawierają elementy socjologii i antropologii kultury, historii obyczaju, religioznawstwa, dziejów filozofii i estetyki, konserwatorstwa i technologii sztuk.
- Zapoznasz się u nas z całym wachlarzem fascynujących teorii i metod – dawnych, nowych i najbardziej aktualnych.
- Nie unikamy żadnych tematów. Wiele naszych zajęć dotyczy problemów genderowych, trudnych zagadnień społecznych i kwestii politycznych.
- W studiach zasadniczą rolę odgrywa bezpośredni kontakt ze sztuką. I dlatego:
- wiele zajęć prowadzimy stale w muzeach i galeriach, odbywamy w nich specjalne wizyty i kuratorskie oprowadzania,
- zajęcia odbywają się także w kościołach, pałacach i innych zabytkach oraz w plenerze,
- odbywamy spotkania ze znanymi osobami ze świata sztuki i kultury – krytykami, artystami, kuratorami sztuki współczesnej, konserwatorami, muzealnikami.
- Przyjazna atmosfera cechuje pracę w niewielkich grupach konwersatoryjnych i seminaryjnych. Indywidualne podejście do studentów (i ich zainteresowań) nie jest już dzisiaj niestety normą w szkolnictwie – staramy się je pielęgnować.
2) Informacje praktyczne dot. studiowania historii sztuki na UW, w tym możliwości rozwoju podczas studiów (m.in. oferta wyjazdów zagranicznych, stypendia, koła naukowe, działalność poza nauką):
- Oferujemy dużą pulę przedmiotów do wyboru. Już od początku studiów licencjackich student może wybrać część zajęć. Na studiach magisterskich dominują przedmioty fakultatywne.
- Proponujemy także grupy zajęć w językach obcych.
- Organizujemy zamknięte spotkania z artystami, krytykami i kuratorami oraz autorami wystaw, nie tylko w Warszawie, przeznaczone specjalnie dla naszych studentów.
- Studentki i studenci odbywają praktyki w muzeach i instytucjach kultury w Warszawie; często zostają w nich zatrudnieni po ukończeniu studiów, a niekiedy nawet jeszcze w czasie studiów.
- Nasza oferta wyjazdów zagranicznych z programu Erasmus obejmuje wiele krajów europejskich.
- Odbywamy zajęcia specjalistyczne w terenie w Polsce, niektóre również za granicą.
- Mamy bardzo aktywne studenckie Koło Naukowe. Organizuje ono wyprawy zagraniczne z udziałem naszych wykładowców, połączone z gościnnymi wizytami w ośrodkach naukowych i muzealnych. Prowadzi własne spotkania, wykłady i pokazy filmowe. Ma własne czasopismo i stronę internetową.
3) Jakie możliwości naukowo-zawodowe mają absolwenci historii sztuki na UW, czyli co dają zdobyte podczas studiów wiedza i umiejętności / jakie są perspektywy dla absolwentów?
- Rzetelna wiedza, przygotowanie humanistyczne i historyczne, dobra orientacja w kulturze, znajomość świata obrazów i wiedza o ich funkcjonowaniu w kulturze wysokiej i popularnej, sprawności językowe, praktyka w redagowaniu tekstów, nabyte na studiach umiejętności komunikacyjne – pozwalają naszym dyplomantom pracować w wielu różnych zawodach.
- Absolwent o ukierunkowaniu naukowym znajdzie pracę w instytucjach naukowych (uczelnie, Polska Akademia Nauk).
- Może też zostać muzealnikiem. Absolwentki i absolwenci naszych studiów stworzyły znane muzea: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Wrocławia, a także galerie w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Warszawy.
- Zainteresowani sztuką współczesną mogą obrać drogę kariery zawodowego kuratora wystaw.
- Niektórzy trafią do prywatnych galerii sztuki i domów aukcyjnych. Banki i instytucje finansowe mają własne kolekcje i zatrudniają historyków sztuki jako ich opiekunów.
- Naszymi absolwentami są krytycy sztuki, dziennikarze, redaktorzy czasopism i portali internetowych.
- Bardzo wielu historyków sztuki działa w agencjach reklamowych i promocyjnych.
- Także wśród renomowanych scenografów, kostiumografów, scenarzystów i reżyserów teatralnych i filmowych są nasi byli studenci i studentki. Jedna ze znanych scenografek, a nasza absolwentka, jest nawet laureatką amerykańskiego Oscara.
- Po studiach w naszym Instytucie nasze studentki i studenci osiągnęli sukces w świecie mody jako praktycy lub blogerzy modowi.
- Wielu znajduje pracę w administracji państwowej i samorządowej. Obejmują stanowiska miejskich i wojewódzkich konserwatorów zabytków, dyrektorów domów kultury, pracują w NIMOZ (Narodowym Instytucie Muzealnictwa i Ochrony Zabytków), w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nasza absolwentka była ministrem) oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zatrudnienie dają też fundacje i organizacje pozarządowe, jak Ośrodek Karta – Dom Spotkań z Historią.
- Bywają też pisarzami. Historię sztuki studiował znany pisarz i poeta, autor powieści o Francisco Goi. Inni są renomowanymi tłumaczami literatury pięknej, naukowej i popularnonaukowej.
- Wiele absolwentek i absolwentów zostaje nauczycielami w szkołach średnich (licea ogólnokształcące i specjalistyczne, szkoły plastyczne itp.).
Więcej informacji udziela:
Biuro ds. Rekrutacji Uniwersytetu Warszawskiego
Pałac Kazimierzowski, pokój nr 4
Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
tel. (22) 5524041, 5524042, 5524045
e-mail: rekrutacja@adm.uw.edu.pl