Szanowni Państwo,
Po sprawdzeniu nadesłanych prac muszę z wielką przykrością przyznać, że żadna z nich nie może zostać zaliczona pozytywnie. Poniżej przekazuję Państwu kilku uwag technicznych, które pomogą Państwu na etapie korekty własnych prac naprawić podstawowe błędy lub braki. Przypominam, że w ocenie Państwa prac kieruję się przede wszystkim starannością i rzetelnością warsztatową. Tego właśnie dotyczyły Nasze zajęcia.
- Tekst – Państwa praca jest krytyczną, obiektywną analizą stanu badań nad wybranym tematem. Prezentacja samego zabytku / zabytków powinna być skrótowa, potem przystępują Państwo do omówienia ustaleń kolejnych badaczy zajmujących się tym zagadnieniem, bądź wg klucza chronologicznego bądź wychodząc od np. najnowszej pracy monograficznej lub jakiegoś innego przełomowego w całym ciągu badań opracowania. Państwa prywatne opinie i sugestie mają tu znaczenie drugorzędne, ponieważ głównym zadaniem jest rzeczowe zrelacjonowanie postępu badań. Od Państwa należy jednak ich podział na kierunki i ocena, czy określone ustalenia zostały przyjęte przez środowisko naukowe i które z nich stanowiły ważny etap w dalszych poszukiwaniach i analizach. Warto też pamiętać, że wymieniając konkretną osobę w tekście po raz pierwszy podajemy pełne imię i nazwisko, a następnie już tylko nazwisko. Odstępstwem od tej zasady może być np. specjalny akapit poswięcony badaniom tej osoby.
- Przypisy – Proszę o ścisłe trzymanie się wytycznych z Naszych zajęć. Odstępstwa wpływają na obniżenie oceny. Nie istnieje np. taka forma zapisu pracy wielokrotnie cytowanej, w której podaje się początek tytułu z trzykropkiem, a po przecinku jeszcze op. cit.!
- Bibliografia – W zapisie artykułów i prac w tomach zbiorowych na końcu zapisujemy ich strony krańcowe!
Do tematu wrócimy na proseminarium w 2. semestrze.
Czekam zatem na poprawione lub napisane na nowo prace. Życzę powodzenia!
dr hab. Michał Wardzyński