Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam – ze względu na pełnienie obowiązków gospodyni wieczoru i prowadzenie dyskusji – w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 18 na spotkanie wokół książki Joanny Chudy pt. „Niepamięć. Tożsamość ukryta”.
Serdecznie pozdrawiam,
Weronika Kobylińska
O projekcie:
Wszystkie fotografie składające się na cykl „Niepamięć. Tożsamość ukryta” łączy pełna napięć gra w śledzenie tego, co zazwyczaj niezauważalne, ukryte i niedostępne.
Joanna Chudy wychodzi z założenia, że pejzaż jest nośnikiem informacji, który ma formę wieloznacznego tekstu o historycznej głębi i wielowarstwowej semantyce. Jej przedsięwzięcie należy rozpatrywać jako chęć wizualnej eksplikacji specyfiki konkretnej przestrzeni. Próbuje ona dotknąć historii Podhala, rozpoznać niezatarte do końca świadectwa przeszłości: zrozumieć, docenić i przeżyć genius loci.
„Stratygraficzna” natura krajobrazu powoduje, że ślady działań następujących po sobie pokoleń są niejednokrotnie trudne do odczytania. Świadoma tego problemu artystka nie ogranicza się więc do powierzchownych zachwytów nad efektownością podhalańskiego pejzażu. W sposobie interpretowania przestrzeni nie chce poprzestać na nawiązywaniu do kategorii malowniczości, charakterystycznej dla osiemnastowiecznej estetyki. Odrzuca wzrokocentryzm i bierną kontemplację, związane z tym modelem odbioru krajobrazu, gdyż sytuowałyby ją wyłącznie w roli pasywnego widza – obserwatora, a nie uczestnika.
Przedmiotem zainteresowania Joanny Chudy staje się przestrzeń doświadczona – niehomogeniczna i zrelatywizowana – której nie sposób zredukować do jakości materialnych i haptycznych. W konsekwencji decyduje się ona na pluralizm strategii artystycznych: zderza ze sobą świat dokumentu, fotografię kreacyjną i archiwalia. Jej przedsięwzięcie obejmuje badanie obrazów z poprzednich epok oraz rozmowy ze świadkami minionych zdarzeń. Wnika ona w dzieje regionu w dwójnasób: eksplorując obecny kształt danego terenu, ale i czerpiąc ze wspomnień zamkniętych w słowach bądź obrazach.
Joanna Chudy – absolwentka ASP w Krakowie (2002) oraz Wyższego Studium Fotografii w PWSFTiT w Łodzi, gdzie pod opieką Wojciecha Prażmowskiego uzyskała dyplom w pracowni fotografii kreacyjnej (2009). Ukończyła studia doktoranckie ze specjalizacją fotografia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, uzyskując stopień doktora. Brała udział w licznych zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie, Galerii Pakamera w Suwałkach czy w Galerii El w Elblągu. Indywidualne pokazy jej zdjęć miały miejsce m.in. w Galerii Bielskiej BWA, Galerii FF w Łodzi czy Galerii Obok w Warszawie. Jej prace docenione zostały również za granicą (m.in. Bordeaux 2014, Tuluza 2013, Sofia 2011). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistka konkursu ShowOff w ramach Miesiąca Fotografii (2010) w Krakowie oraz laureatka Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej (2010). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Tworzy, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.